-- BİLİNMEYEN BİLİM

Brocken’in Hayaleti

“Dağlardaki Hayaletler”

Almanya’nın Brocken dağında görülen ilginç bir fenomen. Görüntülenen hayaletler. Eğlenceli bir görsel illüzyonu keşfedelim

İnsanoğlu gördüğüne inanır değil mi? Evet gerçekten de 5 duyumuza güveniriz. Bizim gibi Brochen dağına tırmanan dağcılarda duyularının kurbanı olmuş ve gördükleri hayaletlerin etkisinden kurtulamamışlardı.

Scottish Peaks tepesine tırmanan dağcılar, kendilerinden aşağıda oluşan sis veya bulut kümelerinde dev insan siluetleri görmüşler. Düşünün bir dağın tepesinde tırmanma mücadelesi veriyorsunuz ve böyle bir görüntü var karşınızda nasıl bir paniğe kapılırsınız ?

“The Brocken Spectre” veya “Brocken Bow” diye adlandırılan olay daha sonra çözülmüş elbette. Serap olaylarında nasıl çöldeki kişi çok uzaktaki bir kenti veya vahayı ufuk çizgisinde görürse, güneş ışınları arkasında ve altından geldiğinde, dağcıların kendi gölgeleri devasa büyüklüklerde bulutlara yansıyor. Tüm dağcılar sadece kendi gölgelerini görebiliyor.

Üstüne üstlük birde görüntüye harikulade çember gökkuşağı eşlik ediyor. Görüntüyü çevreleyen gökkuşağı bölgenin tam bir turistik alan haline gelmesini sağlayan etmen olmuş.

Bu fenomen her dağda görülebilecek bir şey ancak literatüre ilk geçtiği yer olmasının yanısıra çok sık sisli olması ve yüksekliği az olduğu için tırmanılması kolay olduğu için en çok anılan yer olmuş.

Bir uçakta giderken pencerenizden aşağı baktığınızda bu görüntüyü yakalama şansınız var.

Bu ilginç ışık oyunu tiyatro sahnelerinde özellikle Shakespeare’in oyunlarında hayaletleri canlandırmak için kullanılmış. Gerçek oyuncu sahnenin bir alt katında bulunur ayna sistemi ile görüntüsü yukarı yansıtılır oyuncular hayaletin içinden geçtikçe izleyicileri ürperten bir illüzyon yaratılırmış.

Kaynakça:
http://www.rafmountainrescue.com/Article%20Archive/Brocken%20Spectre/Brocken%20Spectre.htm
http://www.amploc.freeserve.co.uk/html/photoh.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Brocken
http://www.phys.ufl.edu/~avery/course/3400/atmosphere/spectre_brocken_lynch.jpg
http://www.astronomie.at/burgenland/galerie/gallery/eber-brocken-1.htm
http://www.ceper.com.pl/meteo/zjawiska.html

Yorum Yazın

Yorum