-- KİTAP / YORUM

24. Yüzyılda Cinayet | Yıkıma Giden Adam

“Tanrı’ya şükür tek bir cinayetle yetineceğim ! Birlikte evreni ele geçirebiliriz !”

24. Yüzyıl, zihinsel yetenekleri gelişmiş insanlarla (ESP) normal insanların birlikte yaşadığı bir dünya. Suçlar kadar gündelik hayatta her an izlenebilir.

Alfred Bester tarafından yazılmış kitap mükemmel örgülü bir bilimkurgu, dedektiflik öyküsü. Hollywood stüdyolarınca karşımıza henüz film olarak getirilmemiş olsa da Andrew Dominik yönetmenliğinde çekildiği haberleri duyuluyor…

Romanın üzerinde durduğu çok sağlam bir örgü var. Yazar detaylarına kadar toplumun geleceğini ve arkaplanını kurmuş. Böylece katil ve dedektif birbirleriyle oynarken aslında parapsikolojik güçlerin doğal dünyada kullanılmasına da şahit oluyoruz. Örneğin avukatların tümü telepat, keza savcı da öyle ve psikologlarda, karşısındakinin zihnini okuyor ama bu bir delil sayılmadığından sadece ispata giden yolda kendisine kılavuz olarak kullanıyor.

Kitap tek solukta okunacak kadar heyecanlı, tutarlı ve akılcı. Bir çok yerinde “vay canına!” dedirtiyor. Özellikle Psikotik Bölüm Başkanı “Şerefsiz Abe” ve “Egemen” isimli gezegenlerarası dev şirketin yöneticisi “Ben Reich” çok canlı karakterler.

Bilmem hiç aklınıza gelir miydi? Bir gün gelir de beyinlerini bizden daha fazla kullanabilen insanlar, kendilerini denetlemek ve bizler tarafından yokedilmemek için bir Lonca kursun? Bu disiplinli dünyada katil kendini gizlemek için onlardan birini ayartsın. Ve elbette cinayetin detayları, adım adım işlenen, acımasız fakat kurnazlığın doruğundaki plan. Tırmanan gerilim.

Orijinal ismi “The Demolished Man” olan kitap 1951 yılında yazıldı. 1953 yılında Hugo Novel ödülünü aldı. Kitap 6.45 yayınevinden yeniden yayınlandı.

Sizlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. bilimkurgu türünden olmasına karşın pek çok türün tarzını taşıyan roman 50 yıl öncesinden bu kadar isabetli yazılabilir mi ?

Uzun sıra arkaya doğru ilerliyordu. Telepatlar Loncasına girmek isteyenler başvuru için bekliyorlardı. Sırası gelen soruları yanıtlıyor sonra gidiyordu. Birden sıradaki bir genç kız irkildi. Sağdaki kapıya baktı. Tereddütle adım attı. Ve kapıdan içeri girdi. Odada onu bekleyenler “Tebrikler!” diyerek karşıladılar “Zihinsel mesajımızı duydunuz. Yalnızca bu odaya girmeyi başaranlar Loncaya alınacak “

Alfred Bester, Isaac Asimov gibi büyük ustalar arasında anılır. Ancak çok az kitabı olmasına karşın neredeyse hepsi başyapıttır. Bu başarısının ardında pek çok çizgiroman senaryosu yazması yatar. Senaryolaştırılmaya hazır, sürükleyici ve çarpıcı konular için DC Comics ve Marvel Comics’de yeterince antrenman yapmıştır.

Yazarın “Kaplan!” Kaplan!” isimli romanı da son derece kaliteli bir romandır.

Son olarak Minority Report (Azınlık Raporu) konusuna ilham kaynağı olduğu düşünülen bu kitap aynı zamanda hümanist adaletin güzel örneklerini sergiliyor.

Keyifli okumalar !

Kaynakça:
http://www.altikirkbes.com/index.asp?ProID=132
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=yıkıma+giden+adam
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Demolished_Man
http://www.amazon.com/Demolished-Man-Millennium-SF-Masterworks/dp/1857988221

Yorum Yazın

Yorum