-- SİNEMA

Hero | Kahraman

HERO | KAHRAMAN | YİNG XİONG

“Bir Zhang Yi Mou ve Jet Li Filmi”

“Çin İmparatoru taştan sarayında 3000 kişilik muhafız ordusuyla suikastçilerin tehdidi altında yaşarken, bir kahraman en çok korkulan üçünü öldürdüğünü söyleyerek hükümdarının huzuruna getirilir.”

Uzakdoğu filmleri altın yıllarını yaşıyor yeniden. Eskiden kabadayılık, vurdu kırdı diye tabir edilen, şiddet için bahaneler üreten konularla genç erkeklerin bir numaralı tercihi, kız arkadaşlarınınsa korkulu rüyası olan filmler yerlerini yeni bir kareografiye bırakıyor.

Düşlere benzetmek sanırım yanlış olmaz bu tarzı. Uçan süzülen insanlar en başta saçma geliyor insana ama rüyaları hatırlatan o gökyüzü uçuşlarında içimize hitap eden bir şeyler buluyoruz.

Eskiden bir dövüşçü gücünü göstermek için bardaki adamları döverken, ağaçları delerken şimdi son derece zarif hareketlerle içsel ustalığını ortaya çıkarıyor. Filmin kadrosu çok yetenekli aktör ve kung fuculardan oluşuyor. Jet Li çocukluğundan beri eğitilmiş, gençliğinden beridir de filmlerde rol almış hızla yükselen bir film yıldızı.

Diğer yardımcı oyuncular da daha öne izlediğimiz filmlerde ki rolleriyle gözümüzün aşina olduğu kişiler mesela genç öğrenci kızı, Kaplan ve Ejderha’dan tanıyoruz. (Jet Li-İsimsiz, Tony Leung Chiu Wai – Kırk Kılıç, Maggie Cheung – Uçan Kar, Ziyi Zhang – Ay, Daoming Chen – Çin Kralı, Donnie Yen – Gökyüzü, Liu Zhong Yuan – Bilge, Zheng Tia Yong-Yaşlı hizmetkar, Chang Xiao Yang – General, Zhang Ya Kun-Komutan, Piyanist-Wang Shou Xin …)

Konunun geçtiği zaman M.Ö. 475 – 221 . Çin 7 büyük krallıktan oluşuyor. Qin, Zhao, Han Wei, Yan, Chu ve Qi. Tüm krallıklar birbirlerini yenmek için kıyasıya savaşıyor. İçlerinden Çin kralı Qinshihuang pek çok kez suikastçılar tarafından saldırıya uğruyor.

Bu hikaye güzel bir giriş için yetiyor ve geriplanı oluşturuyor. Öndeyse İsimsiz adıyla anılan bir devlet memuru ve kılıç ustasıyla savaştığı güçlü savaşçılar Kırık Kılıç, Uçan Kar ve Gökyüzü üzerinde çok katmanlı tekrarlanarak değişen bir öykü var.

Filmin herkesin hemfikir olduğu renkleri, nesnelerin ağır çekim uçmaları, yüzlerdeki mimikleri ve tarihin çok canlı yansıtılması en güçlü yanları ancak zayıf kalan yeri halen tüm dünya kültürlerinin batılılar gibi davranmaya zorlanması. Ne kadar orjinal dursa da bir Çinli anlatılan Çin’de kendisinin yansımasını bulabilmeli.

Tarihi öykü filme alınınca beklenenden uzun olmuş. 2 saatlik bir filmde ticari olmadığından 98dk lık bir versiyonu piyasaya çıkmış. Ancak daha sonra filmi izleyen ünlü yönetmen Tarantino filmin dağıtımı için Miramax’la anlaşmış. Firma yönetmenin ismini afişe koymayı şart koşmuş. Bu durum filmin asıl yönetmeni olan Zhang Yi Mou’yu gölgede bırakmış.

Bir hikayede ne ararsınız bilmem. Ben samimiyet ararım. Samimiyet yoksa konu havada kalır. Ancak Hero’ya inanmak için bir kaç kare izlemeniz dahi yetecek. Klasik Çin kaligrafisinin sanatsal yönü belki bizdeki hat sanatına yeniden bakmanıza yol açacak.

Aynı şekilde Çin’in ilk İmparatoru ve binlerce yıllık Çin devletinin sağlam temellerini atan bir yöneticinin ne kadar yenilikçi, zeki ve kararlı olduğunu göreceksiniz.

Bundan başka göreceklerinizi ise ifade etmek imkansız gibi. Göz açıp kapayana kadar gerçekleşen kılıç, mızrak, ok hünerlerini seyretmekten başka çare yok.

Sizleri sinemaya davet ediyorum. Şöyle kimsenin fazla gitmeyeceği hafta içi bir saati tercih edin, önlere oturun, sahnenin sizi kavramasına izin verin. Uçuşan yapraklara, sevgilinin yüzüne değen bir damla su için can vermeye hazır adanmışlığa kapılıp gidin.

Kaynakça:
http://www.jetli.com
http://www.heromovie.org/
http://www.imdb.com/title/tt0299977/….
http://www.imdb.com/name/nm0955443/
http://members.tripod.com/bestfilms/zhang.htm

Yorum Yazın

Yorum

Webmentions

  • The Forbidden Kingdom | Yasak Krallık - Süleyman Sönmez - Güneşin Tam İçinde

    […] Jet Li ‘yi Çin’in geleneksel konumuyla devasa bir imparatorluk olarak sunan “Hero / Kahraman” filminden tanıyoruz bir çoğumuz. Hero’daki senaryonun 3 katmanlı yapısı ve Yasak […]