-- IŞIKTAN AĞ

Krallar Vadisi

“Antik Mısır Hükümdarlarının Gizemli Mezarları”

krallar vadisi

Mısır’ın gizemli antik tarihi elinizin altında. Videolar, görüntüler, interaktif haritalar eşliğinde Krallar Vadisi’ni gezin.

“Gizem nerede?” diyenlere. Mezarları açanlara bulaşan lanet öyküleri, altın ve binbir çeşit mücevherle dolu hazineler, bunları yüzlerce yıldır didik didik arayan mezar soyguncuları, Kutsal kitaplarda anlatılan lanetlenmiş Firavunlar. Gencecik yaşta gömülmüş artık birer mumya olan prensler. Kafatasları olağanüstü uzun olduğu için bambaşka bir ırk mıydılar soruları, mezarları süsleyen Hiyeroglifler, acaba ne yazıyor diyorsanız bir çok yazının İngilizceye çevrilmiş (Transkript) halleri. Üstelik videolar. Bakmazsanız çok şey kaçırırsınız diyerek sözlerimi bitiriyorum.

Hz. Yusuf’un öyküsünü bilir misiniz? Acaba mezarı orada mı? Halen bulunmamış bir şekilde mi? Hiyerogliflerle Yusuf nasıl anlatılır? Hazine bakanı, rüyaları yorumlayan? Bulana bayağı ün getirecek bir buluş olur mu? Belki de. Ama sanırım istirahatgahını rahatsız etmemek en güzeli olacak. Bunca öykü boşa çıkmış olamaz değil mi?

The Ban Mapping Project
http://www.thebanmappingproject.com

Yorum Yazın

Yorum