-- KİTAP / YORUM

MS 2150

M.S. 2150 / YAŞAMAK İSTEDİĞİMİZ GELECEK
“Thea Alexander”

“Dün gece bir başka zamanda – bir başka yerde – bir başka bedende uyandım!” Bu sözlerle başlayan kitap Jon Lake adında bir insanın 1976 ve 2150’deki çifte yaşamını anlatıyor. Zamanla farkı görüyorsunuz. Hangi dünyada yaşamak istediğinizi ve dünyanın nasıl bir yer olabileceğini.

Bir yaşantı, birinci elden anlatılınca duygular kahraman tarafından dile getirilince özdeşleşmek, anlamak yakınlaşıp paylaşmak daha kolay oluyor. Jon bir kurgu, evet bir kurgu olmalı ama neden gerçek oduğuna bu kadar inanmak istiyoruz? Kitap Akaşa yayınevinden çıkmış. Thea Alexander yazmış, Nedret Şenli dilimize çevirmiş. Genelde mistik kökenli kitaplarla birlikte raflarda yeralıyor. Önünden geçenler onu bir bilimkurgu ya da felsefe kitabı sanıyor. Bazen bir kadın bir arkadaşına “Önce bunu oku. Böylece daha sonra bunu ve bunu okursun.” diyor. Bir kitap hakkında konuşulanları gizlice dinlemek gerekli. Kitap nasıl anlaşılıyor bunu kavramak çok önemli. Bu kitap kaybettiğim hep tanıdığım dostlarımı, korkusuz, kaygısız sevgiyi hatırlattı bana. Üstün insanların yaşadığı gelecek kapalı ve potansiyeli henüz keşfedilmemiş bir insan olduğumu hatırlattı bana. Jon’un temsil ettiği 1976 yılı insanının – aslında, günümüzün 2000 küsurlu insanı da farklı değil- gelecekte çektiği sıkıntıları, kasılmaları, kompleksleri ne kadar üzüntü verici bir dünyada yaşadığımızı anlatıyor.Gerçekten ibret verici bir öykü. Karl’ın çaresiz katılımı, Neda’nın yaşamındaki şaşırtan değişim. Geleceğin insanının mükemmelliğe yakın genleri, bedeni ve zihni.Tüm bunları içeren yoğunlaşan ve açılan Makro felsefe. Evrenin, tüm evrenin gözünden bakış. Birlik ve bütünlük içeren bir sevgi. Yaşamın tek bir kaynaktan keskin birleşimi.

“Bir insanın gelişmişliği, kabul edilemez olanı kabul etmesiyle ölçülür / Rana, 2150’den bir bilge”

Pek çok arkadaşım Makro Birleşme denilen yüksek düzeyli cinselliğin hayalleriyle bitirdi kitabı. Onları en çok bu çarpmıştı! Kimileri ise rüyalarda gezmenin mümkün olduğuna takıldı. Benim aklımda ve ruhumda ise bir kaç şey kaldı. Huzur, Merkezi Danışma, Mikro Adası ve mikro insanın uzlaşmaz dar zihni. Okumak sizi yeni bir dünyaya taşır desem çok mu iddialı olur? Kitap içten bir dile sahip aynı içtenlikle takılmadan sabırla okursanız üzerinde düşünecek çok şeyiniz olacak.

Özellikle mikro insanın psikolojik çözümlenmesi kimlik bunalımında anlam arayışında olan dünya toplumlarına yeni bir bakış sunacak size. Sosyolojik açıdan tam bir proje olabilecek konu size şunu sorduracak, bu kitap hayal ama neden gerçek olması ihtimali aklımızı kurcalıyor? Gerçekten de biz insanlar bu dünyada yaşamayı biliyor muyuz? Bir mikro adanın insanı olarak geleceğe biz gitseydik, Jon’dan farklı neler yapabilirdik?

Evrenin sesini dinleyin, sizinle konuşuyor.

Kaynakça:
http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=ms+2150
http://www.akasa.com.tr/html/kitap_kp.html
http://www.2150ad.com

Yorum Yazın

Yorum