-- KÜLTÜR VE SANAT

Kum Ressamı | Ferenc Cako

“SICAF SEUL 2003 açılışında dev perdeye yansıtılmış görüntüde kum taneleri uçuyor, savruluyor, resimler resimleri izliyordu. Ziyaretçiler ünlü besteci Kitaro’nun müzikleri eşliğinde kendilerinden geçerken, Ferenc Cako, büyüleyici sanatıyla daha onlar gördüklerine doyamadan silip yenilerini yapıyordu.”

Bir gün bir arkadaşım kum sanatını anlatan bir video var deyince güzel bir tesadüf eseri izledim. Nefesim kesildi. Sevdiklerime izlettim. Sonra başka bir videosu da var mıdır diye düşündüm. Google aramaları, yurtdışında bu videonun oldukça popüler olmasına karşın, ülkemizden tek bir sayfada bile anlatılmadığını iddia ediyordu. Pek üzerinde durmadım. Amacım böyle güzel bir sanatı paylaşmaktı.

Bence bu sefer önce üstteki videoyu izleyin İsterseniz şu filmleri bilgisayarınıza indirin. İzleyin. Ondan sonra yazıyı okumaya devam edin.

http://www.cakostudio.hu/images/sand/erzekeny_toredekek.mpg (4.5 Mb wmv)

http://www.cakostudio.hu/images/sand/toredek.mpg (1.2 Mb wmv)

http://www.cakostudio.hu/images/sand/toredek_2.mpg (2.1 Mb. wmv)

Evet, harika değil mi? Peki sonra ne yaptım. Adını bir türlü bulamıyordum. (Bu makale Türkiye’de yazılan ilk Ferenc Cako makalesidir. Bu siteden binlerce site ve foruma ulaşmıştır) Titiz aramalar sonunda bir isim geldi ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Ferenc Cako.

Seoul International Cartoon and Animation Festival (SICAF) açılışı gibi pek çok tiyatro, opera, fuar açılışında senfonik orkestralarla gösterisini sunmuş bir sanatçı. Berlin, Lizbon, Tel Aviv, Strassburg gibi dünyanın farklı yerlerinde pek çok izleyici sanatını izleme fırsatını bulmuş.

Ferenc Cako kimdir? Sitesinden verilmiş olan resmi hayat hikayesi şöyle: Macaristan, Budapeşte’de 1950 yılında doğmuş. College for Creative Arts(Budapeşte Güzel Sanatlar Akademisi)’dan 1973 yılında mezun oldu.

Akademide bulunduğu süre içinde pek çok amatör animasyon film ödülünü kazandı. Daha sonra animatör, tasarımcı ve yönetmen olarak çalışacağı Pannonia Film Stüdyoları’na bu başarılarıyla yöneldi. 1973-1991 yılları arasında yaptığı filmlerde kukla, kil, kağıt kesme gibi malzemeleri ve kağıt kesme tekniklerini kullandı. (The Chair, Criminal Clay, King’s Cold, Tale with Surprise Ending vb.)

İlk uluslararası başarısını Annecy Film Festivali’nde AD Astra ile 1982’de kazandı. Böylece kendi filmlerinin senaryolarını kendi oluşturmaya başladı. Kendine özgü stili kısa filmlerinde ortaya çıkmaya başladı.

Motorture (kil) 1982. AB Ovo (kil ve kum) 1987, AD Rem (kil ve kömür) 1989, Ashes (kum) 1994 ,Song of the Sand (kum) 1995, Nest (kum) 1997, Labyrinth (kil ve kukla) 1999, Vision (kukla) 2000, Stones (kum) 2000.

Filmleri çeşitli film festivallerinde başarı kazandı: Cannes (En İyi Kısa Film), Berlin (Altın Ayı), San Francisco (Golden Gate Ödülü), Annecy (En İyi Kısa Film), Oberhausen, Krackow, Espinho, Sanghai, Gava Uppsala, Kecskemet

Çocuklar için üç seri hazırladı. Never Mind Toby (26 bölüm), Zeno (22 bölüm), Elephant Tof-Tof (52 bölüm), Legends of Hungarian Castles (13 bölüm).

En son olarak tek başına gerçekleştirdiği kum animasyonlarının pek çok ülkede popüler olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok kez sahnelenmiş gösterileri televizyon şovlarında, özel olaylarda yeralmaktadır.

Özel tekniklerini anlatmak için Fransa, İspanya, Belçika, Portekiz gibi ülkelerde çalıştaylar(workshop) düzenlemiştir. Çocuklara ve gençlere yönelik kitaplara illüstrasyonlar çizmektedir. Çizimleri gerek Macaristan’da gerek yurdu dışında sık sık sergilenmiştir.

Halen Uygulamalı Sanatlar dalında üç boyutlu animasyon öğretmektedir.

Ferenc Cako Resmi Sitesi:
http://www.cakostudio.hu/

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferenc_Cak%C3%B3
http://www.cakostudio.hu/images/movies/ashes.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/song_of_the_sand.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/sand/sand_1.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/sand/sand_2.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/sand/sand_3.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/ab_ovo.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/ad_astra.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/ad_rem.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/ashes.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/criminal_clay.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/labyrinth.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/legends_of_hungaryan_castles.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/motor_tour.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/nevermind_toby.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/song_of_the_sand.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/the_chair.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/vision.mpg
http://www.cakostudio.hu/images/movies/zeno.mpg

http://media.ebaumsworld.com/index.php?e=sandsicaf.wmv

Yorum Yazın

Yorum

Webmentions

  • Mihrace.Net Sitesi » Süleyman SÖNMEZ | Portfolyo Sitesi

    […] kesinleşmemiş bir medyayı kullanıyor, bir çok şeyi ilk kez denemem gerekiyordu. Örneğin Ferenc Cako kum ressamı olarak videoları çok izlenen bir sanatçıydı. Ancak tek satır Türkçe açıklama […]