Abonelik – RSS

Sevdiğiniz pek çok site varsa, gün içinde yeni bir yazı yazılmış mı diye o siteleri gezmek çok yorucudur. Bu nedenle yıllardır RSS dediğimiz XML bazlı bir yayın var. Anlaşılır şekilde söylenirse, sitelerdeki konular, yorumlar RSS okuyucu olarak neyi kullanıyorsanız orada görünür. İlginizi çeken bir haber görürseniz tıklarsınız ve site açılır.

RSS yayını almak bir yerde o siteye abone olmak demektir. Siteler abone sayılarıyla ne kadar sıkı takip edildiklerini görürler. Eğer daha önce RSS konusuna girmişseniz sizin zaten halihazırda kullandığınız çeşitli program ve siteler vardır. Bir alt paragraf ise yeni başlayanlar için. Siz tecrübeliler hemen aşağıda gördüğünüz abonelik düğmeleri kullanabilirsiniz.

Siteye RSS ile üye olun:

RSS NEDİR? NASIL KULLANILIR?

(Kaynak Vikipedi)

RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastler tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir.

RSS kısaltmasının açılımı ve zaman içinde gelişimi şöyledir:

Rich Site Summary (RSS 0.91)
RDF Site Summary (RSS 0.9 and 1.0)
Really Simple Syndication (RSS 2.0.0)
İnternet kullanıcısı RSS teknolojisi ile düzenli olarak içerik sunan sitelere abone olabilir ve çeşitli RSS istemcileri sayesinde içeriği takip edebilir. Site yöneticisi veya sahibi bu hizmeti sunmak için bir takım teknik düzenlemeler yapmalı ve uygun formatta XML’i RSS istemcisi talep ettiğinde göndermelidir.

RSS sayesinde Araç Çubuğu’ndan Vikipedi ve Ekşi Sözlük gibi sitelerdeki son değişiklikler görülebilir. RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilir.

Yorum Yazın

Yorum